Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

Hamburg‘da Hayat” okurlarıyla buluştu

Cumartesi, 26 Mayıs 2012 09:19 Düzenleyici
Yazdır

Hamburg‘da Hayat” okurlarıyla buluştu

 

 

GÜNCEL

Hamburg‘da yaşayan yazar Süleyman Deveci‘nin ilk Türkçe romani “Hamburg‘da Hayat” Ürün Yayi- nevi tarafindan piyasaya sürüldü. Göç öyküleri yazmak için Türkiye‘den Almanya‘ya gelen gelen bir edebiyat ögrencisinin göç algısını konu alan “Hamburg‘da Hayat” simdiye kadar üçü Almanca, biri Türkçe öyküler kitabı olmak üzere toplam dört ki- tabi bulunan Deveci‘nin beşinci kitabı.

Hamburg Edebiyat Atölyesi‘nin kurucusu ve ögretmeni olan gazeteci kökenli Süleyman De- veci, 431 sayfalık kurgu romanında Türkiye‘den ge- len bir edebiyatçının bakış açısıyla Almanya‘daki Türk kökenli göçmenlerin yaşamlarını, korkularını, sevinçlerini ve umutlarını işleyen Deveci, “Ilk Ham- burglu göçmen romani” ola- rak tanımladığı kitabında akıcı, yer yer mistik bir dille göçü yaşayan insanların ruhlarına iniyor. Deveci, kitabında günlük ayrımcılıktan, ırkçı cinayetlere, işsizlikten, radikal dinciliğe kadar bir çok göç olgusunun içindeki farklı insan tiplemelerini ve görüş boyutlarını işliyor

 

 

Yazar Süleyman Deveci‘nin „Hamburg‘da Hayat“ ile ilgili görüşleri.

 

Hamburg‘da Hayat” Hamburglu göçmenlerin ilk romanıdır. Oldukça iddialı bu tezin arkasında neler yatıyor kabaca irdeleyelim: Göçmen edebiyatının Hamburg‘da yer edinmesi oldukça sancılı süreçlerden geçti, geçıyor. Ilk şiirlerle başladık kendimizi ifade etmeye. Duydugumuz derin özlemleri, yaşayamadıklarımızı, acılarımızı, hüzün ve sevinçlerimizi türkülere, dizelere, şiirlere döktük bilinen ebatlarıyla. Şehrimizdeki şairlerin sayısı hiç de yabana atılacak gibi değil. Yine de şair arkadaşlarımızın bir araya gelip bir şiir klubünü neden kurmadıkları bir muamma. Şiir edebiyatın her yerde olduğu gibi burada da temeli oldu, oluyor. Şiirden anılara, biyografilere, gezi veya röportajlara oradan- da öyküye geçiş 40-50 yıla mal oldu. Zararın neresi dedik döndük ve yazıya bulandık. Hamburg‘da öykücülerin sayısı son yılları da hesaba katarsak eğer arttıkça arttı. Sevindirici haberleri gazetelerde okumak, birbiri ardı sıra sahnedeki yerlerini alan ürünler ve yazarlarımızın her biri hep ayrı bir sevinç ve gurur kaynagı oldular.

Ve sıra romana geldi. Demek ki edebiyatımızın kök- leri, derinliği dahası boyutları bunu kaldıracak seviye ve olgunluğa gelip dayandı. “Hamburg‘da Hayat” göçmen bir yazar tarafindan yerel edebiyatımıza iddialı katkılar sunma potan- siyeli taşıyarak kaleme alındı. Önemli özveri- lerin, büyük sabırların, güçlü ama alçakgönül- lü çalışmaların renkli adı oldu. “Hamburg‘da Hayat” memleketten Hamburg‘a gelen bir ede- biyat fakültesi ögrencisinin yolculuğuyla başlar. Amacı göç- men öyküleri toplamak olan gencin yol boyunca yaşadıkları şaşkına çevirtir onu. Nazi cinayetleri, ırkçı saldırılar, ayrımcı uygulamalarla dopdolu öyküler günümüz Almanya‘sına ve son haftaların nazi cinayetlerine üzüntü verecek boyutlar- da benzer hatta uyar. Yıllar önce yazılmış olsa da roman sanki bugün kaleme alınmış gibidir. İşsiz Bekiro Adigüzel‘in yaptığı derin analizler, işsizlik hakkında derinleştirmeye çalıştığı felsefe bu olgunun göçmenler arasında hangi boyutlarda olduğunun bir kanıtıdır aynı zamanda. Radikal Selim Bağrıyanık sisli günün sabahında başlar sohbetine, isyancıların yanında yer almasıyla saflarını kendi belirler. Temizlikçiyken gazeteci olma savaşı veren Hüdaverdi Sessizce‘nin yaşadıkları, bir kurs aracılığıyla gazeteciliğe yatay geçişin zorlu izlerini ve tecrübelerini yansıtır. Bu ilk Hamburglu göçmen romani Hamburg‘da ki hayatın farklı kesitlerini, birbirinden değişik bakış açılarıyla ver- meye, anlatmaya, yansıtmaya çalışır. Her bir anlatı bura yaşamına dair ciddi ve önemli gerçeklikleri bağrinda taşır. Roman hayatı, insanı, insanın yalnızlığını, değişken ruh hal- lerini, davranışlarımızdaki ve kafalarımızdaki çözüm arama yollarının farklılığını anlatır, örneklemelerle derinleştirmeye çalışır. “Hamburg‘da Hayat” uzun yıllara mal olmuş, defalarca yazılmış ve en son hali ile karşınızda. Umarım hak ettiği yeri ve ilgiyi görür, bulur. Saygılarımla, dostlukla.

Süleyman Deveci